İsim Tescili Nasıl Yapılır?

İsim Tescili

İsim tescili başvurusu eski adıyla TPE (Türk Patent Enstitüsü) yeni adı ile Türk Patent ve Marka Kurumu‘na yapılmaktadır. Patent ve diğer sınai mülkiyet haklarının tescilinde olduğu gibi marka tescilinde de  Türkiye’deki tek yetkili kuruluş Türk Patent‘tir. Başvurular çevirim içi veya fiziki olarak yapılmaktadır. Tensip Marka Patent başvuru işlemlerini vekil kuruluş olarak çevirim içi gerçekleştirmekte ve online ücret avantajıyla tüm müvekkillerine ekonomik fayda sağlamaktadır. İsim tescili için başvuru sahibi şahıs veya tüzel kişi olabilir, ticari bir işletmeye sahip olma şartı yoktur. Tescil edilecek ismin hangi alanda kullanılacağı sınıfın belirlenmesi açısından önemlidir. Aynı veya benzer tescilli bir isim olsa dahi farklı bir sınıfta tescil mümkündür. Başvuru öncesinde mutlaka kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Araştırma sonucunda başvuru yapılmasına karar verilirse alttaki bilgiler ile başvuru dosyası hazırlanmaktadır.

  • Başvuru sahibine ilişkin bilgiler
  • Tescil edilecek isim
  • İsmin kullanılacağı sınıflar
  • Varsa logo
  • Başvuru ücreti

İsim Tescili Başvuru Sonrası

Başvuru ücreti sınıf sayısına bağlı olarak değişmektedir. Başvuru Türk Patent tarafından öncelikle şekli açıdan incelenmekte daha sonra da benzerlik değerlendirmesine tabi tutulmaktadır. Bu aşama ortalama 2-3 ay sürmektedir. Sorunsuz bir başvuru hakkında Türk Patent tarafından yayın kararı verilmekte ve ilgili marka ismi 2 ay süreyle resmi marka bülteninde yayımlanmaktadır. Yayın süresince başvuruya herhangi bir itiraz gelmemesi veya gelen itirazın nihai olarak reddedilmesi sonucunda tescil kararı verilmektedir. Tescil kararının tebliğ tarihinden itibaren 2 ay içerisinde belge ücreti ödenerek ve Türk Patent nezdinde gerekli tescil tamamlama işlemi yapılarak isim tescili gerçekleşmektedir. Tescil üzerindeki hak sahipliğinin süresi 10 yıldır. 10 yılda bir yenileme yapılarak bu süre uzatılabilmektedir.

Tensip Marka Patent olarak isim tescili, logo tescili ve marka tescili konularında başvuru öncesi ücretsiz araştırma hizmeti veriyoruz. Resmi vekillik ofisi olarak başvuru, tescil ve tescil sonrası tüm işlemler için profesyonel hizmet sunuyoruz.

İsim tesciliyle ilgili başvuru yapmak, soru sormak veya bilgi almak için;

İletişim formunu doldurabilir veya 

0537 502 08 48 ve 0322 999 85 28 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. 

İsim Tescili