Logo Tescili

Logo, hemen hemen her işletmenin kullandığı genellikle harfler, renkler ve şekillerden oluşan tanıtıcı semboldür. Ancak bu basit tanımın altında çok daha fazlası vardır. Nasıl ki bir arkadaşımızın veya tanıdığımızın ismini duyduğumuzda, o kişinin yüzü aklımıza geliyorsa logolar da aynı şekilde işletmelerin, markaların yüzü konumundadır. Tanınmış markalardan herhangi biri telaffuz edildiğinde gözümüzün önüne ilk olarak o markanın logosu gelmektedir. Özellikle görsel unsurlar yazılara göre daha çok akılda kalmaktadır. Logo tescili de aslında marka tescilidir. Herhangi bir yazı içermeyen logonuz şekil markası olarak tescil edilebilmektedir.  Yazı içeren logonuz ise marka tescili gibi işlem görmektedir. Mevcut markanızın ayrı bir logosu varsa onu da ayrıca tescil ettirebilmeniz mümkündür. 

Tescilli bir markaya ait logo değişikliği ise sadece yeni bir başvuru ile mümkün olmaktadır. Burada önemli bir nokta başvuru aşamasında logoların figüratif benzerlik araştırmasına tabi tutulmasıdır. Logonuzun aynısı veya benzeri olan logolar tescile engel teşkil etmektedir. Bu sebeple logo tescil başvurusu öncesinde de ön araştırmanın yapılması önemlidir. Amblemler, logolar ve şekiller tamamı marka çatısı altında var olan unsurlardır. Tamamı markayı niteleyen ya da işaret eden semboller oldukları için tescille korunması çok önemlidir. Tıpkı marka hakkında olduğu gibi logonuzun aynı veya benzerlerinin kullanılmasını istemezsiniz. Dolayısıyla hangi şekil olursa olsun ürettiğiniz malları veya sunduğunuz hizmetleri işaret ediyorsa tescille korunması işletmenize fayda sağlar.

Tensip Marka Patent olarak isim tescili, logo tescili ve marka tescili konularında başvuru öncesi ücretsiz araştırma hizmeti veriyoruz. Resmi vekillik ofisi olarak başvuru, tescil ve tescil sonrası tüm işlemler için profesyonel hizmet sunuyoruz.

Logo tesciliyle ilgili tüm sorularınız için;

İletişim formunu doldurabilir veya 

0533 059 65 06 ve 0312 926 27 07 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.