Logo Tescili Nasıl Yapılır?

Logo Tescili

Logo tescili nasıl yapılır? Logo tescili başvurusu eski adıyla TPE (Türk Patent Enstitüsü) yeni adı ile Türk Patent ve Marka Kurumu‘na yapılmaktadır. Patent ve diğer sınai mülkiyet haklarının tescilinde olduğu gibi marka tescilinde de Türkiye’deki tek yetkili kuruluş Türk Patent‘tir. Logo şekil markası olarak işlem görmektedir. Başvurular çevirim içi veya fiziki olarak yapılmaktadır. Tensip Marka Patent başvuru işlemlerini vekil kuruluş olarak çevirim içi gerçekleştirmekte ve online ücret avantajıyla tüm müvekkillerine ekonomik fayda sağlamaktadır. Logo tescili için başvuru sahibi şahıs veya tüzel kişi olabilir, ticari bir işletmeye sahip olma şartı yoktur. Tescil edilecek logonun hangi alanda kullanılacağı, sınıfın belirlenmesi açısından önemlidir. Başvuru öncesinde mutlaka kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Araştırma sonucunda başvuru yapılmasına karar verilirse alttaki bilgiler ile başvuru dosyası hazırlanmaktadır.

  • Başvuru sahibine ilişkin bilgiler
  • Tescil edilecek logo
  • Logonun kullanılacağı sınıflar
  • Başvuru ücreti

Başvuru ücreti sınıf sayısına bağlı olarak değişmektedir. Başvuru Türk Patent tarafından öncelikle şekli açıdan incelenmekte daha sonra da figüratif benzerlik değerlendirmesine tabi tutulmaktadır. Bu aşama ortalama 2-3 ay sürmektedir. Sorunsuz bir başvuru hakkında Türk Patent tarafından yayın kararı verilmekte ve ilgili logo 2 ay süreyle resmi marka bülteninde yayımlanmaktadır. Yayın süresince başvuruya herhangi bir itiraz gelmemesi veya gelen itirazın nihai olarak reddedilmesi sonucunda tescil kararı verilmektedir. Tescil kararının tebliğ tarihinden itibaren 2 ay içerisinde belge ücreti ödenerek ve Türk Patent nezdinde gerekli tescil tamamlama işlemi yapılarak logo tescili gerçekleşmektedir. Tescil üzerindeki hak sahipliğinin süresi 10 yıldır. 10 yılda bir yenileme yapılarak bu süre uzatılabilmektedir.

Tensip Marka Patent olarak isim tescili, logo tescili ve marka tescili konularında başvuru öncesi ücretsiz araştırma hizmeti veriyoruz. Resmi vekillik ofisi olarak başvuru, tescil ve tescil sonrası tüm işlemler için profesyonel hizmet sunuyoruz. Detaylı bilgi için;

İletişim formunu doldurabilir veya 

0533 059 65 06 ve 0312 926 27 07 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.