Marka Araştırma

Başvuru öncesinde ilk yapılması gereken marka araştırma işlemidir. Markaya itiraz gelmesi veya markanın reddedilmesi gibi durumlar özellikle eksik yapılan araştırmadan kaynaklanmaktadır. Seçtiğiniz marka isminin aynısı veya ayırt edilemeyecek derecede benzerleri olabilir. Bu durum tescili engelleyebileceği gibi zaman ve para kaybetmenize de sebep olacaktır. İstatistiklere göre yapılan marka başvurularının yaklaşık %40’ı aynı veya benzer marka olma gerekçesiyle itiraz görmekte ya da doğrudan reddedilmektedir. Bu sebeple marka olarak seçilen ismin başvuru yapılmadan önce mutlaka doğru şekilde analiz edilmesi gerekir.

Risk almayın, markanızı ücretsiz araştırıyoruz;

Tensip Marka Patent konusunda uzman marka vekilleri ile istediğiniz marka ismini titizlikle araştırır ve size bir rapor sunar. Bu raporda yapacağınız başvurunun risklerini görebilir, tescil süreci ve ücretler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Marka araştırmasıyla ilgili sorularınız için;

Whatsapp üzerinden soru sorabilir,

0312 926 27 07 ve 0322 999 85 28 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. 

Marka araştırma işlemini kendimiz yapabilir miyiz?

Türk Patent’in veri tabanından kendiniz araştırma yapmak isterseniz; bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki Türk Patent‘in araştırma modülünden yapılan sorgulamalar markanın geleceği hakkında genellikle sağlıklı sonuçlar vermemektedir. Çünkü araştırma modülü doğrudan marka isminin aynısını araştırmaktadır, benzerlik algoritmasına sahip değildir. Böyle bir durumda da burada yapılan araştırmaya güvenerek yapacağınız bir marka başvurusu için itiraz gelme olasılığı çok yüksektir.

Örneğin; 30. ve 43. sınıfta “Nokka Cafe” ismi ile marka tescil başvurusu yapmak istiyorsunuz, Türk Patent‘in araştırma sayfasından markayı sorguladınız; ne “nokka” ne de “nokka cafe” diye bir isim mevcut değil. Ardından marka başvurunuzu gerçekleştirdiniz ancak çok geçmeden ve ne yazık ki ret kararı ya da markanıza yapılan bir itirazla karşılaştınız. Seçtiğiniz marka ismi 43. sınıftan “Cafe Mokka” ile 30. sınıftan ise “Nokta Kafe” markası ile oldukça benzer. Evet, artık tescil uzak görünüyor. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak adına ücretsiz araştırma hizmetimizden faydalanmanızı ısrarla öneriyoruz.

marka tescili