Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsmi, logosu, sınıfları ve kapsayacağı coğrafi alanı belli olan marka, tescil başvurusuna hazırdır. Türkiye’de marka başvurularını kabul eden tek yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu‘dur. Marka başvurusu gerçek ve tüzel kişiler tarafından doğrudan ya da marka vekilleri aracılığıyla yapılmaktadır. Günümüzde marka başvuruları fiziki bir evrak ya da form doldurarak yapılamamaktadır. Başvuru için e-imza veya mobil imza ile Türk Patent ve Marka Kurumu “epats” üzerinden işlem yapılmaktadır. Başvuru sırasında marka sahibine ilişkin unvan, adres, telefon, e-posta gibi bilgiler talep edilmektedir. Markanızın 512×512 piksel boyutlarında olan bir görselini de başvuru aşamasında sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Rüçhan hakkı, ön yazı, sınıflandırma ve muvafakata ilişkin talepler ile ödeme işlemleri de “epats” üzerinden yapılmaktadır. Marka başvurusu tamamlandığında sistem başvuru ve evrak numarası vermektedir.

Marka tescil başvurusuna ilişkin yukarıda kısaca anlatılanlar basit görünse de başvurunuzu tüm süreçlerin sorunsuz ilerleyebilmesi ve hak kaybı yaşamamanız için vekil aracılığı ile yapmanızı öneririz. Başvurunuzu marka vekili aracılığı ile gerçekleştirmek isterseniz yukarıda açıklanan tüm işlemleri sizin adınıza vekiliniz yapacak ve takip edecektir. Marka vekili ile çalışmak size bir çok avantaj sağlayacaktır. Başvuru öncesi risk analizi, dosyanın sürekli takip edilmesi, tüm işlemlerin bizzat marka vekilince yürütülmesi, gelebilecek itiraz, bildirim ve tebligatlara süresi içerisinde cevap verilmesi bunlardan bir kaçıdır. Tensip Marka Patent olarak tüm marka başvurularımızdan önce detaylı ve ücretsiz olarak benzerlik araştırması yapıyoruz. Araştırma sonucunda riskli, kısmen veya tamamen reddedilecek marka isimleri için başvuru yapılmasını önermiyoruz, alternatif çözümler sunuyoruz. Ücretsiz marka araştırma hizmetimizden faydalanmak isterseniz bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Tescil ettirmek istediğiniz marka ismini özenle araştırıp bir iş günü içerisinde size bilgilendirme yapıyoruz.

Marka başvurusu yapmak;

veya marka başvurusuna ilişkin süreçlerle ilgili soru sormak için;

İletişim formunu doldurabilir,

0537 502 08 48 ve 0322 999 85 28 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. 

E-imza veya mobil imzanız ile Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesinden işlem yapmak isterseniz ; bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

epats