Marka İzleme

Marka başvurunuz tescil edildikten sonra yeni marka başvurularını takip etmek önemlidir. Resmi marka bültenlerinde her ay yaklaşık on bin adet marka başvurusu yayına çıkmaktadır. Bu markalar arasında tescilli markanıza çok benzeyen ve tescil edilmesi durumunda markanızla karıştırılma ihtimali olan isimler olabilir. İki aylık yayın süresinde bu markalara gerekli itirazlar yapılmaz ve marka tescilinin önüne geçilmezse genellikle süreç mahkemede devam etmektedir. Bu açıdan bakıldığında izleme hukuki anlamda bir önleme hizmetidir. Uzun soluklu davalara başlamadan, süreci lehinize olacak şekilde sonlandırma fırsatı vermektedir. Tensip Marka Patent, özel yazılımları ile tescilli markanıza engel olabilecek tüm markaları izleyebilmektedir. Her ay yayına çıkan markalar hakkında; müvekkiline özel raporlama yaparak düzenli şekilde bilgilendirme sağlamaktadır. İzleme raporlarında risk teşkil eden marka bilgileri, rakip firmaların yeni marka başvuruları ve alınması gerekli tedbirler yer almaktadır. 

Örnekle hizmetin önemini açıklayalım;

“Panora Hastanesi” adında tescilli bir markaya sahip olduğunuzu düşünün. Siz markanızı aktif şekilde kullanırken “Özel Panorama Hastanesi” adında yeni bir marka başvurusu yapıldı ve kurum incelemesinde benzer görülmeyerek yayımlandı, herhangi bir itiraz yapılmadı ve nihayet marka tescil edildi. Sağlık sektöründe “panora” asli ayırt edici ibaresine sahip karıştırılma ve ilişkilendirilme ihtimali çok yüksek iki farklı tescilli marka var. İşte bu noktadan sonrası ancak fikri ve sınai haklar mahkemesinde uzun sürecek masraflı bir dava ile çözülecek.

Oysa “Özel Panorama Hastanesi” isimli marka başvurusu yayına çıktığında marka izleme hizmeti ile bu başvuru tespit edilebilirdi. Ardından doğru şekilde yapılacak bir itirazla tescili engellenebilirdi. Dava süreci başlamaz, karıştırılma ve ilişkilendirilme ihtimalleri ile marka zarar görmez, marka sahibi mali kayıp yaşamazdı.

Marka izleme konusunda en önemli soru her ay binlerce marka başvurusunun nasıl izleneceği olacaktır. Tensip Marka Patent olarak özel yazılımlarımız ile her ay resmi marka bültenlerinde yayımlanan tüm markaları sorunsuz şekilde izleyebiliyoruz. Tescilli markanıza figüratif ve fonetik açıdan benzeyen markaları belirleyerek size bir izleme raporu sunuyoruz. Bu raporda benzer marka başvurularını, riskleri ve alınması gerekli tedbirleri görebiliyorsunuz. İlgili markalara itiraz edilmesini isterseniz bu hizmetten bağımsız olarak itiraz dosyanızı hazırlıyoruz.

Marka izleme ile ilgili tüm sorularınız için;

İletişim formunu doldurabilir veya 

0537 502 08 48 ve 0322 999 85 28 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. 

Marka İzleme

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun resmi marka bültenlerine ulaşmak için; bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.