Marka

Bu sayfada marka nedir, neden tescil edilmelidir, marka hakkına ilişkin tarafımızca sunulan hizmetler nelerdir gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Marka nedir neden tescil edilmelidir?

Marka; bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlaması ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her türlü işarettir. Markaların tescili zorunlu olmamakla birlikte tescil, marka üzerindeki hakları ispatlayan ve marka ihlalini engelleyen en önemli araçtır. Tescilli olmayan bir marka hukuken size ait değildir. Tescilli marka, sahibine daha geniş bir koruma sağladığından faaliyette bulunulan bütün ülkelerde marka tescili önemle tavsiye edilmektedir. Bir markanın tescil ettirilmesi, özellikle aynı ya da karıştırılabilecek derecede benzer bir marka ile ihtilaf oluşması halinde daha güçlü bir koruma sağlamaktadır.

Bilgi almak için alttaki hizmetleri tıklayabilirsiniz.

Marka Araştırma

Marka Başvurusu

Marka Tescili

Yayına İtiraz

İtiraza Karşı Görüş

Karara İtiraz

Marka İzleme

Marka İsimlendirme

Marka Devri

Marka Yenileme

Uluslararası Marka Tescili

İzinsiz Kullanım İhtarı

Marka nedir sorusunu biraz daha açmamız gerekirse herhangi bir logo, isim veya şekilden çok daha fazlasını düşünmemiz gerekir. Marka ürettiğiniz ürünlerin veya sunduğunuz hizmetlerin tanıtıcı kimliğidir. Marka olan bir ürünün akılda kalması çok daha kolaydır. Bu aşamada elbette mal veya hizmetin kalitesi önemlidir. Ancak Al Ries’in belirttiği gibi kalite tek başına bir marka yaratmaya yetmez. Tüketicilerin zihninde sadece marka olarak var olabilirsiniz. Gezegenin en kaliteli ve en işlevsel telefonunu üretiyor olsanız bile ona bir isim vermeden ve onu marka haline getirmeden beklenen dönüşümü sağlayamazsınız. Markalaşma sürecinde sadece marka olmak da yeterli değildir. Markanın hukuki bir korumaya, istikrarlı büyümeye, zamana ve  reklama ihtiyacı vardır. Marka tescili ise hukuki koruma kısmını oluşturmaktadır.

Marka hakkı ile ilgili tüm sorularınız için;

İletişim formunu doldurabilir veya 

0537 502 08 48  ve 0322 999 85 28 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. 

Tescilli Marka

E-imza veya mobil imzanız ile Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesinden işlem yapmak isterseniz ; bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.