Marka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka sorgulama işlemi Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun online marka araştırma veri tabanından yapılmaktadır. Marka sorgulama işlemi ile başvurusu yapılmış bir markaya ilişkin bir çok bilgiye erişim sağlanabilir. Marka adı, firma adı, müşteri numarası ve nice sınıfları gibi alanları kullanarak başvurudan itibaren marka üzerinde yapılan işlemler görüntülenebilir.

Online marka araştırmayı kullanmanın diğer amacı da başvuru öncesi benzer markaları tespit etmek, risk analizi yapmak ve gerekli aksiyonları almaktır. Her ne kadar Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun online marka araştırma modülünden başvuru öncesinde benzer marka araştırması yapılabiliyor olsa da çoğu zaman bu modülden yapılan sorgulamalar net sonuçlar vermemektedir. Nitekim herhangi bir araştırma sonucunda sayfanın alt kısmında yer alan “Türk Patent Çevrimiçi İşlemler sayfasından elde edilen araştırma sonuçları bilgi amaçlı olup, bu sonuçlara göre yapılacak başvurular için “tescil edilir ya da edilemez” kesin yargısına varılmamalıdır.” uyarısı da bu modülün marka araştırmasına ilişkin net sonuçlar vermekten ziyade mevcut markalarla ilgili bilgi aktarmak amaçlı olduğunu doğrular.

Tensip Marka Patent olarak başvuru öncesi marka araştırma işlemini özel yazılımlarımız ile ayrıntılı sonuç verecek şekilde ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz. Araştırma sonunda da size bir rapor sunuyoruz. Bu raporda tescil süreçlerini, fiyat teklifimizi, markanızın tescile ne kadar yakın olduğunu, markayı bekleyen fırsatları ve riskleri görebiliyorsunuz.

Marka sorgulama/araştırma ile ilgili tüm sorularınız için;

İletişim formunu doldurabilir veya

0537 502 08 48 ve 0322 999 85 28 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Marka Araştırma