Marka Sorgulama

Alttaki bağlantı ile Türk Patent ve Marka Kurumu veri tabanı üzerinden marka tescil sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu bağlantıdan yapacağınız marka sorgulama işlemi, başvuru öncesinde markanın aynısının olup olmadığı konusunda araştırma yapmanıza imkan sağlar. Benzerlik araştırması yapmamaktadır.

Marka Sorgulama

Marka sorgulama sonucunda markaya ait başvuru no, başvuru tarihi, tescil no, tescil tarihi, uluslararası tescil no, evrak no, marka ilan bülten tarihi, tescil yayın bülten tarihi, marka ilan bülten no tescil yayın bülten no, koruma tarihi, durum, nice sınıfları,tür, marka adı, vekil bilgileri ve sahip bilgilerine erişim sağlanabilmektedir.

Türk Patent’in veri tabanından kendiniz araştırma yapmak isterseniz; üstteki bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki Türk Patent’in araştırma modülünden yapılan sorgulamalar, markanın geleceği hakkında net sonuçlar vermemektedir. Çünkü araştırma modülü doğrudan marka isminin aynısını araştırmaktadır, benzerlik algoritmasına sahip değildir. Böyle bir durumda da burada yapılan araştırmaya güvenerek yapacağınız bir marka başvurusu için itiraz gelme olasılığı çok yüksektir. Örneğin; 30. ve 43. sınıfta “Nokka Cafe” ismi ile marka tescil başvurusu yapmak istiyorsunuz, Türk Patent’in araştırma sayfasından markayı sorgulattınız; ne “nokka” ne de “nokka cafe” diye bir isim mevcut değil. Ardından marka başvurunuzu gerçekleştirdiniz ancak çok geçmeden ve ne yazık ki ret kararı ya da markanıza yapılan bir itirazla karşılaştınız. Seçtiğiniz marka ismi 43. sınıftan “Cafe Mokka” ile 30. sınıftan ise “Nokta Kafe” markası ile oldukça benzer. Evet, artık tescil uzak görünüyor. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak adına ücretsiz araştırma hizmetimizden faydalanmanızı ısrarla öneriyoruz.

Marka Sorgulama

Marka araştırmasıyla ilgili sorularınız için;

İletişim formunu doldurabilir veya  0537 502 08 48 ve 0322 999 85 28  numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.