Marka Tescili Ne Kadar Sürer ?

Başvuru yapılmadan önce ya da sonra genellikle ilk sorulan marka tescili ne kadar sürer sorusudur. Ortalama 8-9 aylık bir süre zarfında marka tescil edilmektedir. Ancak bu süre 2018 yılı itibariyle ortalamanın altına inmiştir. 2017 yılında kabul edilen ve yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile birlikte 3 ay olan marka yayın süresi 2 aya düşürülmüştür. Haliyle tescil kararları çok daha hızlı çıkmaktadır. Zaman zaman 1-2 ay olarak öngörülen şekli inceleme ve uzman benzerlik araştırmasının kurum yoğunluk durumuna göre 1-2 gün içerisinde bile tamamlandığı olmaktadır. Elbette burada bir noktayı önemle belirtmekte fayda var marka tescili ne kadar uzun sürerse sürsün markanın sağladığı haklar başvuru ile kazanılmaktadır. Marka hakkına, başvuru tarihinden itibaren sahip olursunuz ve başvuru tarihinden itibaren markanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Süreç sonunda tescil kararı çıktığında Türk Patent ve Marka Kurumu “Marka Tescil Belgesi” ücreti talep etmektedir. Bu ücret 2021 yılı için 750 TL’dir. Markanız tescillendikten sonra tarafınıza belge gönderilir ve markanız 10 yıl süreyle hukuki koruma altına alınır. 10 yılda bir yenileme yaparak dilediğiniz kadar markayı kullanabilirsiniz.

Ortalama süreler;

Başvurunun yapılması 1 gün
Şekli inceleme ve benzerlik araştırması: 1-4 ay
Yayın süresi: 2 ay
Tescil kararı: 2 ay

Marka tescili ne kadar uzun sürebilir?

Bu konuda yasal bir sınır yoktur, markaya itiraz gelmesi, karara itiraz edilmesi, markanın davalık olması veya kurumun iş yoğunluğu süreci uzatacaktır. Sürecin kısa olmasını etkileyen önemli bir husus ise işlemlerin çevirim içi sistemden yapılmasıdır. Marka tescil aşamasında Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde gerçekleştirilen, başvuru adres, unvan veya nevi değişikliği, karara itiraz, itiraza karşı görüş ve tescil tamamlama gibi işlemlerin e-imza, mobil imza veya marka vekili aracılığı ile online olarak gerçekleştirilmesi süreci kısaltmaktadır. 

Marka tescili ne kadar sürer, ücretleri ne kadardır, başvuru için gereken evraklar nelerdir gibi tüm sorularınız için;

İletişim formunu doldurabilir veya

0537 502 08 48 ve 0322 999 85 28 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Marka Tescil Süresi

E-imza veya mobil imzanız ile Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesinden işlem yapmak isterseniz ; bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.