Marka Yenileme

Markalar başvuru tarihinden geçerli olmak üzere 10 yıllık süre için koruma altına alınırlar. Bu süre onar yıllık dönemler halinde yenilenmektedir. Markanın yenileme zamanı 10 yıllık koruma süresinin dolmasına 6 ay kala başlar. Bu 6 aylık dönemde yenileme ücreti ödenerek marka on yıl daha koruma altına alınabilir. Yenileme, önceki koruma süresinin sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren hüküm ifade eder. Yenileme, sicile kaydedilir ve Bültende yayımlanır 6 aylık sürenin kaçırılması durumunda ek ücretle marka yenileme yapılabilmektedir. Koruma süresi sona eren markalarda koruma süresinin sona erdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde marka yenilemesi yapılmazsa marka hükümsüz hale gelmektedir. Koruma süresi sona erdikten sonra yenilenmeme  sebebi ile hükümsüz olan markalar Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun dosya takibi sayfasında müddet ibaresi ile görünmektedir.

Marka yenileme ücreti;

Türk Patent ve Marka Kurumu’na ödenecek ücret; yenileme işleminin yapılacağı tarihe göre değişmektedir. Yenileme işleme markanın koruma süresinin sona ermesinden önceki 6 aylık süre içerisinde yapılacaksa 2020 yılı için bu ücret 840 TL’dir. Eğer yenileme işlemi markanın koruma süresinin sona ermesinden sonraki 6 aylık süre içerisinde yapılacaksa ek bir ödeme ortaya çıkacaktır ki buna cezalı marka yenilmesi de denilmektedir;  bu ücret 2020 yılı için ise 1630 TL’dir.  Bu resmi ücretlere ek olarak bir de vekillik hizmet bedeli mevcuttur.

Tensip Marka Patent olarak marka yenilemenizi uygun bir vekillik ücreti ile aynı gün içerisinde gerçekleştiriyoruz. Önerimiz işlemin son güne bırakılmamasıdır. Çünkü zaman zaman Türk Patent’in sisteminde yaşanan teknik olumsuzluklar işlemin gün içerisinde tamamlanmasına engel olmaktadır.

Marka yenilemesi ile ilgili tüm sorularınız için;

İletişim formunu doldurabilir veya 

0533 059 65 06 ve 0312 926 27 07 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. 

Marka Yenileme

E-imza veya mobil imzanız ile Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesinden işlem yapmak isterseniz ; bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.