Şirket Kuruluşu Öncesinde Marka Tescili

Şirketlerde Marka Tescilinin Önemi

Şahıs, anonim veya limited, türü ne olursa olsun şirket kurulumundan önce şirketinize vereceğiniz ismin ne olduğu çok önemlidir. Günümüzde ticaret unvanı ve işletme adları kesinlikle markanın sağladığı hukuki korumayı sağlayamamaktadır. Öte yandan şirketinizde kullanacağınız işletme adı ya da ticaret unvanı halihazırda başka bir kişi/firma tarafından tescilli bir marka olarak kullanılıyor olabilir bu durumda da ileride ticari ve hukuki anlamda sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Şirketinize vereceğiniz ismin mutlaka önceden araştırılması ve ilgili marka sınıfında tescil edilmesi gerekir.

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile marka hakkı çok güçlü bir konuma sahip olmuştur, markanın izinsiz kullanımı beraberinde cezai ve hukuki bir çok yaptırımı da getirir. Herhangi bir marka hakkını bilerek/bilmeyerek izinsiz kullanmak şirket kuruluşundan itibaren size sorunlar çıkarmaya başlayacaktır. Tescilli marka isminin kullanılmaması hususunda ihtarlar, davalar ve tedbirler bunların bir kaçıdır. Bu sebeple şirketinizde kullanmak istediğiniz isim ister ticaret unvanı olsun ister işletme adı olsun sonuç olarak marka olarak tescil edilmesi çok önemlidir. Marka tescili şirket kuruluşundan önce ya da sonra yapılabilmektedir. Diğer taraftan şirketlerin gümrük, ihale, kredi, teşvik ve hibe gibi işlemlerinde marka tescil belgesi istendiği de unutulmamalıdır. Tescilli bir marka şirketiniz için geleceğe yapılan bir yatırımın yanında şirketinizi hukuki anlamda koruyacak en önemli haklardan biridir.

Tensip Marka Patent olarak marka tescili, logo tescili ve slogan tescili konularında başvuru öncesi ücretsiz araştırma hizmeti veriyoruz. Resmi vekillik ofisi olarak başvuru, tescil ve tescil sonrası tüm işlemler için profesyonel hizmet sunuyoruz.

Marka tesciliyle ilgili başvuru yapmak, soru sormak veya bilgi almak için;

İletişim formunu doldurabilir veya

0537 502 08 48 ve 0322 999 85 28 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Şirket Kurulumu